) Žij v Karviné - Proč Karviná?

v karvinéObčanská vybavenost

Karviná je město s výbornou občanskou vybaveností. Nabízí jesle, mateřské školy, střední školy i vysokoškolské vzdělávání.

Knihy si můžete vypůjčit v jedné ze šesti poboček Regionální knihovny Karviná. K dispozici jsou ve městě tři kinosály a letní kino. Nechybí dům kultury a obecní dům. Ve městě jsou dvě nemocnice a také polikliniky.

Na své si přijdou i sportovci. Karviná má k dispozici zimní stadion, fotbalový stadion, tenisovou a házenkářskou halu, hokejbalové hřiště a řadu dalších sportovišť. Nechybí letní koupaliště a rekonstruuje se krytý bazén.

Navštívit můžete několik parků a lesoparků. V létě je také dispozici pláž na Karvinském moři. Nechybí ani řada nákupních možností. Do města se dostanete pohodlně autem, meziměstskou autobusovou dopravou i vlakem.

Bydlení

S bydlením není v Karviné problém. Na trhu je dostatek volných bytů za příznivé ceny. Město disponuje dostatkem bytů pro seniory a bohatou nabídku bytů k pronájmu má společnost Heismstaden.

Karviná rovněž připravuje lokality pro individuální bytovou výstavbu.

Práce

Na území města se nachází průmyslová zóna Nové Pole a Karviná připravuje další lokality pro investory.

Společný projekt města a Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Opavě Business Gate nabízí kurzy pro podnikatele.

Nabídku volných míst v Karviné najdete zde: www.uradprace.cz/volna-mista-v-cr.

Studium

Rodiče mají v Karviné k dispozici jesle a devatenáct mateřských škol. Své první zkušenosti pak prvňáčci s učením mohou získávat na jedné ze dvanácti základních škol.

Ve studiu pak mohou pokračovat na středních školách, těch je ve městě sedm.

Své studium pak mohou dokončit na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity nebo na pobočce Jana Amose Komenského Vysoké školy manažerské Varšava.

Zdravotnictví

Karviná se může pyšnit jednou z nejlepších nemocnic v České republice.

Pravidelně oceňovaná je soukromá Karvinská hornická nemocnice. Ve městě se ještě nachází Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Občané mají k dispozici několik poliklinik a řadu ordinací.

Ve městě pak najdeme také Lázně Darkov, kde se léčí poruchy pohybového ústrojí, neurologické indikace, poúrazové a pooperační stavy.

Gastronomie

Fanoušci gastronomie si v Karviné přijdou na své.

Ve městě najdou několik desítek restauraci, které nabízí od tradičních lokálních jídel po evropskou i asijskou kuchyni.

Pochutnat si můžete na lokálních pivech. V Karviné působí dva pivovary.

Na své si přijdou i milovníci kávy, řada místních kaváren používá kávu z lokálních pražíren.

Senioři

Karviná je vhodným místem pro život seniorů. Město má k dispozici bytové domy pro seniory a v Karviné naleznete i několik domovů důchodců.

Bohaté jsou volnočasové aktivity pro seniory, kdy město provozuje 7 klubů pro seniory. Nechybí ani řada služeb pro lidi v pokročilém věku.

Volnočasové aktivity

Nabídka volnočasových aktivit je v Karviné bohatá.

Děti mají na výběr z desítek kroužků ve Středisku volného času Juventus, navštěvovat také mohou Základní uměleckou školu Bedřicha Smetany.

Na své si přijdou i dospěli. Využít mohou služeb Regionální knihovny Karviná nebo Městského domu kultury Karviná. Mohou se také stát členy filmového klubu.

Volný čas mohou celé rodiny trávit v parku Boženy Němcové nebo u Karvinského moře.

Sport

V Karviné působí tři celky hrající nejvyšší českou soutěž.

Fotbalisté MFK Karviná hrají první ligu od roku 2016 a tento klub se stará o téměř 400 malých fotbalistů.

Několikanásobným mistrem České republiky jsou házenkáři Baníku Karviná. O mistrovské tituly bojují i hokejbalisté HbK Karviná.

Ve městě nechybí ani jiné sporty, jako jsou například basketbal, atletika, judo, box, florbal, tenis, badminton, taneční sporty a samozřejmě hokej.